STEP IT Academy-də distant təhsil haqda tam təlimat. Bilməli olduğunuz hər şey!
STEP IT Academy-də distant təhsil öyrəşdiyimiz onlayn təhsildən çox fərqlənir. Məktəb və universitetlər yalnız səs və görüntü ilə kifayətlənirsə, STEP IT Academy-də təhsil üçün bu kifayət deyil.
Siz hazır yazılmış videolara baxmayacaqsınız. Real zamanda müəllimi görə, eşidə və onunla işləyə biləcəksiniz. Təlimçi sizin ekranda baş verənləri görəcək, siz isə müəllim dərsin praktiki hissəsini başa salan zaman onun ekranını görmək şansını qazanırsınız.
STEP IT Academy distant təhsilə transformasiyanın öhdəsindən necə gəldi?
COVID-19 pandemiyası həyatın heç bir sahəsini diqqətsiz qoymadı. Dünyadakı vəziyyət, istisnasız olaraq bütün fəaliyyət növlərinin  rəqəmsal infrastrukturda tələbat səviyyəsini göstərdi. IT mütəxəssislərinə ehtiyac daha da kəskinləşdi.
STEP IT Academy Azərbaycanda IT sahəsində aparıcı tədarükçülərdən biri olaraq təhsil prosesində uzunmüddətli fasiləyə yol verə bilməzdi. Ən qısa müddətdə keyfiyyəti qorumaq şərti ilə, Akademiyadaki əyani dərsləri distant təhsilə transformasiya etmək qərarı verildi.
İdeal STEP IT Academy abiturienti nələri bilməlidir?
STEP IT Academy-də təlimlərin sıfırdan keçirildiyini deyirik. Bu o deməkdir ki biz müraciət edənlərdən proqramlaşdırma, IT və dizayn sahəsində biliklər gözləmirik. Lakin Akademiyaya qəbul üçün mütləq hesab etdiyimiz əsas biliklər var. Bu yazıda STEP İT Akademiyasında heç bir çətinlik çəkmədən təhsil almağa başlamaq üçün nəyin zəruri olduğunu sizə izah edəcəyik.
MyStat
STEP IT Academy mütəxəssisləri tələbələrin və təhsil müəssəsinin məhsuldar əlaqəsini təmin etmək üçün MyStat adlı innovativ proqram tərtib ediblər. MyStat özündə onlayn gendəlik, tədris materialları üçün resurs və tələbələrin motivasiyası və davamiyyatını ölçmək üçün sistemləri birləşdirir. MyStat vasitəsilə siz zamana bağlı olmadan, internetin olduğu istənilən nöqtədən bilik ala bilərsiniz.
Təlimçi sizin ev tapşırıqlarınızı MyStat-a yükləyir. Yerinə yetirilmiş ev tapşırığı sistemə geri yüklənir, və müəllim onu dərhal yoxlayıb qiymətləndirə bilir.
Distant təhsil üçün tövsiyə olunan kompüter konfiqurasiyası
STEP IT Academy-də təhsil 80% təcrübədən ibarətdir. Akademiyada müəllimlə gündə 3 saat oxuyaraq eyni zamanı evdə müstəqil iş üçün, ev tapşırıqlarını və praktiki tapşırıqları yerinə yetirmək üçün sərf etməlisiniz. Evdə istifadə üçün, sizi yarı yolda qoymayacaq, kompulyasiya, renderinq və ya virtualizasiyanın öhdəsindən gələ biləcək müasir kompüter tövsiyə edirik.
Microsoft Teams
Dərslərin hərtərəfli keçməsi üçün Akademiyamızın köməyinə, uzunmüddətli akademik parnyorumuz olan Microsoft şirkəti və onun Microsoft Teams adlı aləti gəldi. Akademiyaya qəbul olunan hər tələbəmiz avtomatik olaraq Microsoftun bütün tədris alətlərinə həmçinin Teams proqramına giriş əldə edir.
Təhsil haqqının ödəniş yolları
Akademiya ilə qarşılıqlı əlaqəni asanlaşdırmaq üçün iqtisadçılarımız müxtəlif ödəmə sistemlərindən istifadə etməklə sizin üçün ödəniş təlimatları hazırlamışlar. Rahatlığınız üçün həm onlayn ödəmələri, həm də terminallardan istifadə etməklə ödəmələri nəzərə almışıq.
Tələbələr üçün məsləhətlər
Tam keyfiyyətli təhsil vermək üçün sizin köməynizə də ehtiyacımız var. Buna görə sizdən dərs zamanı təlimçilərimizə kömək etməyinizi xahiş edirik. Dərsin mükəmməl keçməsi üçün bir neçə məsləhətimiz:
Məsləhət №1
Dərslərə öncədən hazırlaşın. Kompüterinizi, qulaqlıqları, kameranı hazırlayın və internet bağlantınızı yoxlayın. Sizə dərs vaxtı mane ola biləcək amilləri aradan qaldırın.
Məsləhət №2
Texniki nasazlıqlara anlayışla yanaşın. Dərslər zamanı internet bağlantı ilə çətinliklər ola bilər. Bu halda siz tədris şöbəsinin menecerinə müraciət etməlisiniz, və biz sizə optimal həll yolunu təklif etməyə çalışacayıq. Bütün dərslərimiz yazılır və qoşulma bərpa olandan sonra siz ona təkrar baxa bilərsiniz. Nəzərə alın ki, ölkədə təhsil müəssələrinin fəaliyyəti müvəqqəti dayandırıldığına görə,  Akademiya müvəqqəti olaraq tələbələrini təhsil üçün kompüter və ya digər texnika ilə təmin edə bilmir. İnternet bağlantı ilə, onun sürəti ilə əlaqədar suallarınızı abunəçisi olduğunuz provayderə ünvanlayın.
Məsləhət №3
Xahiş edirik müəllimləri saat 20:00-dan sonra narahat etməyəsiniz. Akademiyamızın təlimçiləri dərslərə diqqətlə hazırlaşır, bəzilərinin gün ərzində bir neçə dərsi olur. Və onlar da hamımız kimi istirahət etməlidirlər.
Ümid edirik ki bütün suallarınıza və şübhələrinizə cavab verə bildik. Əgər hər hansı bir sualınız qalıbsa mütləq bizimlə əlaqə saxlayın və biz sizə kömək etməyə çalışacayıq!

Полная инструкция по дистанционному обучению в STEP IT Academy. Все что вам нужно знать!
Дистанционное обучение в STEP IT Academy кардинально отличается от привычного онлайн образования. Если школы и университеты ограничиваются звуком и изображением, для образования в STEP IT Academy этого недостаточно.
Вы не будете смотреть готовые записанные видео, а будете видеть, слышать и работать с педагогом в режиме реального времени. Педагог будет видеть что вы делаете на своем компьютере, а вы в свою очередь сможете увидеть экран педагога, когда он объясняет вам практическую часть урока.
Как STEP IT Academy справилась с переходом на дистанционное образование?
Пандемия COVID-19 не оставила без внимания ни одну сферу жизни. Ситуация в мире показала уровень потребности всех без исключения видов деятельности в цифровой инфраструктуре. Необходимость в большом количестве IT специалистов стала еще более острой.
STEP IT Academy как один из ведущих поставщиков кадров в сфере IT в Азербайджане просто не могла позволить себе длительную паузу в образовательном процессе. Было принято решение в кратчайшие сроки трансформировать очные занятия в Академии на дистанционные, с сохранением качества.
Что должен знать идеальный абитуриент STEP IT Academy?
Мы говорим, что обучение в STEP IT Academy проводится с нулевого уровня. То есть, не ждем от абитуриентов знаний в области программирования, IT или дизайна. Но есть базовые знания для поступления в Академию, которые мы считаем обязательными. В этой статье мы объясним вам какие именно знания необходимы для начала обучения в STEP IT Academy без затруднений.
MyStat
Специалисты STEP IT Academy разработали инновационную программу MyStat, для простого и продуктивного взаимодействия между студентами и учебным заведением. MyStat вмещает в себя онлайн дневник, ресурс с учебными материалами, рейтинговую систему успеваемости и систему мотивации студента. С MyStat вы сможете получать знания без привязки ко времени и практически в любом месте, где есть интернет.
Преподаватель загружает ваши домашние задания в MyStat. Выполненное домашнее задание загружается в систему, и преподаватель может сразу же проверить и оценить его.
Рекомендуемая конфигурация компьютера для обучения
Обучение в STEP IT Academy на 80% состоит из практики. Занимаясь по 3 часа в день с педагогом, вам необходимо столько же времени провести за самостоятельными занятиями дома, выполняя домашние и практические задания. Мы рекомендуем использовать дома современный компьютер, который не оставит вас на полпути и справится с компиляцией, рендерингом или визуализацией.
Microsoft Teams
Для проведения полноценного дистанционного обучения на помощь Академии пришла компания Microsoft – давний академический партнер STEP IT Academy и их инструмент Microsoft Teams. У каждого студента нашей Академии при поступлении автоматически открывается доступ к образовательным продуктам Microsoft, а также Teams.
Способы оплаты за обучение
Для облегчения взаимодействия с Академией наши экономисты подготовили для вас инструкцию по оплате при помощи различных систем оплаты. Для вашего удобства мы учли как онлайн оплату, так и оплату при помощи терминалов.
Советы для студентов
Для предоставления максимально качественного образования нам нужна и ваша помощь. Поэтому мы просим вас посодействовать педагогам во время уроков. Вот несколько рекомендаций для того, чтобы ваш урок прошел наилучшим образом:
Совет #1
Подготовьтесь заранее к занятиям. Подготовьте компьютер, наушники и камеру, проверьте интернет-соединение. Постарайтесь снизить количество отвлекающих факторов на время занятий.
Совет #2
Отнеситесь с пониманием к техническим неполадкам. Во время занятий могут быть сложности со связью. В таком случае вам нужно обратиться к менеджеру учебного процесса, который постарается предложить вам оптимальное решение. Все наши уроки записываются, и вы сможете их посмотреть, когда связь наладится. Обратите внимание, что Академия временно не может предоставлять своим студентам компьютерную и другую технику для обучения, так как деятельность образовательных учреждений в стране временно приостановлена. По вопросам интернет-подключения, настроек сети и скорости интернета вам необходимо обращаться к своему провайдеру.
Совет #3
Просим вас не беспокоить преподавателей после 20:00. Преподаватели Академии тщательно готовятся к проведению занятий, у многих проходит по несколько занятий в день, и им, как и всем нам, нужен отдых.
Надеюсь мы смогли ответить на все ваши вопросы и сомнения. Если же они у вас остались, обязательно свяжитесь с нами, мы постараемся вам помочь!