STEP IT Academy distant təhsilə transformasiyanın öhdəsindən necə gəldi?
COVID-19 pandemiyası həyatın heç bir sahəsini diqqətsiz qoymadı. Dünyadakı vəziyyət, istisnasız olaraq bütün fəaliyyət növlərinin  rəqəmsal infrastrukturda tələbat səviyyəsini göstərdi. IT mütəxəssislərinə ehtiyac daha da kəskinləşdi.
STEP IT Academy Azərbaycanda IT sahəsində aparıcı tədarükçülərdən biri olaraq təhsil prosesində uzunmüddətli fasiləyə yol verə bilməzdi. Ən qısa müddətdə keyfiyyəti qorumaq şərti ilə, Akademiyadaki əyani dərsləri distant təhsilə transformasiya etmək qərarı verildi.
Onlayn transformasiyanın üç əsas elementi:
1. Texnoloji həll
Distant təhsilə ehtiyac bütün təhsil müəssisələrində yarandı. Onlarla müxtəlif vasitə tərəfimizdən nəzərdən keçirildi, lakin formatımıza uyğun gəlmədi. Məktəblər və universitetlər səs və görüntü ilə məhdudlaşs belə, bu STEP IT Academy-də təhsil almaq üçün kifayət deyil. Seçəcəyimiz resurs ev tapşırıqlarının verildiyi LMS (Learning Management System) ilə əlaqələndirilməli, həm müəllimlər, həm də tələbələr sistemdə öz qeydlərini aparmağı bacarmalı idilər.
Köməyimizə STEP IT Academy-nin çoxdanki akademik partnyoru olan Microsoft, və onun "Microsoft Teams" adlı platforması gəldi.  Akademiyamızın hər bir tələbəsi qəbul olunduqda avtomatik olaraq Microsoft təhsil məhsullarına, habelə "Teams" platformasına giriş əldə edir.
Distant təhsilə başlamazdan əvvəl müəllimlərimiz üçün "Teams" xidmətindən istifadə mövzusunda təlimlər keçirildi. Bundan sonra müəllimlər tələbələr üçün baza təlimlərini keçirdilər. Tələbələr uzun müddətdir elektron gündəliyimiz olan MyStat ilə işlədikləri üçün bu onlar üçün kifayət qədər asan idi. Hal hazırda Akademiyada dərslər bu iki texnoloji həllin tandemində aparılır.
2. Təhsil keyfiyyətinə nəzarət
Tələbələr üçün transformasiya ilə yanaşı, 3 il ərzində auditoriyada işləyən, tələbələr ilə əyani əlaqə saxlayan və canlı ünsiyyətin bir çox üstünlüklərindən istifadə edən müəllimlərin transformasiyası Akademiya üçün böyük bir sınaq oldu. Bunu etmək üçün, sinifi görmədən dərs demək, distant şəkildə qrupun nizam-intizamını qorumaq və qrupun diqqətini dərs boyu qoruyub saxlamağı bacarmaq üçün müəllimlərimizə bir sıra təlimlər keçirdik.
Dərslərdə müəllimlərin özləri ilə yanaşı əlavə nəzarətə ehtiyac duyulurdu. Akademiyanın qalan işçilərini dərslərin idarə edilməsinə cəlb etmək qərarı verdik, hazırlanmış "check-list"-ə uyğun olaraq hər dərsi tam yoxlamağa başladıq.
3. Valideynlərin köməyi və məsuliyyət.
Tədris prosesində şagirdlərin və valideynlərin rolu əvəzsizdir. Keyfiyyətli təhsil əsas məqsədimizdir. Buna görə şagirdlərdən və valideynlərdən dərslər zamanı müəllimlərə kömək etmələrini xahiş etdik. Pandemiyanı bizdən əvvəl yaşadığı Akademiyanın xarici filiallarının təcrübəsindən istifadə edərək, tələbələr və valideynlər üçün distant təhsildən maksimum yararlanmaq üçün bir sıra tövsiyələr hazırladıq.
Təəssüf ki, akademiyanın bütün səylərinə baxmayaraq, tələbələrin təxminən 25% -i distant təhsilə başlaya bilmədi. Bu, ilk növbədə yüksək sürətli İnternet, müasir kompüter texnologiyası və ya sadəcə dərslərdə iştirak etmək üçün evdə təcrid olunmuş və sakit bir otağın olmaması ilə əlaqədardır.
Tələbələrimizdən istər müsbət, istərsə də mənfi tərəfləri gizlətmədən Akademiyada distant təhsil barədə fikirlərini bölüşmələrini xahiş etdik.
Əvvəlcə çətin olacağını düşünürdüm. Bu mənim təhsilə şəxsi yanaşmamın əsasında qurulan fikir idi.  Lakin bir neçə dərsdə iştirak etdikdən sonra başa düşdüm ki, bu tamamilə normaldır, hətta bunun da böyük üstünlükləri var, məsələn, tam öyrənməyincə dərslərin videosuna təkrar baxmaq. On minlərlə insanın fərdi şəkildə proqramlaşdırmanı onlayn öyrəndiklərini nəzərə alsaq, bunun real olduğunu başa düşürsən. Müəllimlər işlərinin ustadları olduqca, bu işi iki dəfə asanlaşdırır.
Distant təhsilinin müsbət tərəfi odur ki, dərslər yazılır və istədiyiniz qədər istədiyiniz vaxt izləyə bilərsiniz. Cox rahatdır. İşin mənfi tərəfi isə odur ki, dərs boyu tam diqqətli  olmaq mümkün olmur, zaman-zaman ikinci dərəcəli düşüncələrə qapılırsan.
Distant və əyani təhsil arasındakı əsas fərq, Akademiyanın özünəməxsus və xoş atmosferi var. Uşaqlarla ünsiyyət qurursunuz, səhvləri müzakirə edirsiniz, suallarınızı vermək və bütövlükdə diqqəti toplamaq daha asandır. Ev mühitində bütün bunları əldə etmək çətindir. Amma Akademiya öz işini mükəmməl etdi!
Düzünü deyim, hər kəs kimi, distant təhsilin nə olacağını düşünürdüm. Öyrənə biləcəm, yoxsa yox? Ancaq şəbəkələrdəki bir sıra mövzuları tamamladığımızdan, qrupla məsləhətləşdik və distant təhsilə başlamaq təklifini qəbul etdik. Artıq müəyyən biliklər toplamışdıq və CCNA-4 mövzusu xüsusi təcrübə tələb etmədiyinə görə razılaşmağa qərar verdik. Əks təqdirdə distant təhsildən imtina edəcəkdik.
Hər birimiz Bakının müxtəlif yerlərində yaşayırıq. Akademiyaya və evə gedərkən ən azı 2-3 saat sərf edirik. İndi evdə olarkən oxumağa daha çox vaxt sərf edə bilirik.
Ümumilikdə mənfi tərəf real avadanlıqlardan uzaqlaşmağımızdır. Digər sahələrin nümayəndələri, məsələn, proqramçılar üçün daha asan idi, çünki onların işi kompüterdə proqram yazmaqdır: evdə və ya akademiyada - elə də böyük fərq etmir. Amma hər 2-3 dərsdən bir biz  avadanlıq üzərində işləyirdik və çoxlu praktiki məşğələlər edirdik. İmtahana hazırlığımız əvvəlkindən daha zəif oldu, çünki adətən imtahandan bir həftə əvvəl uşaqlar ilə qruplarda və real avadanlıqlarla işləyirdik .
Əyani dərslər zamanı hər birimiz məsuliyyətli və fəal idik. Adi dərslərlə müqayisədə distant təhsildə fəallıq azalıb. Müəllimlərimiz istər əyani, istər distant təhsil olsun, işlərini mükəmməl şəkildə yerinə yetirdilər.
Əlbəttə ki, ilk zamanlaк təcili olaraq distant təhsilə keçid xəbəri məni dondurdu, çünki bu mənim ilk təcrübəm olacaqdır. Ancaq hər şey ritmə düşəndə mən hətta müəyyən üstünlükləri görməyə başladım. Əlbəttə ki, Akademiyanın divarları və ünsiyyət çatışmır, lakin yeni təcrübə qazanmaq həmişə xoşdur.
Mənim üçün üstünlük, ilk növbədə əlçatanlıq və yerindən asılı olmayaraq təhsil almaq imkanı, evdən çıxmadan təhsil almaq imkanı idi. Həmçinin, üstünlüklərdən biri, dərs zamanı nəyisə nəzərdən qaçırdıqda və ya fərdi iş zamanı hər hansı bir çətinlik çəkdikdə dərsi yenidən nəzərdən keçirmə imkanıdır.
Hər zaman yaxşı texniki avadanlıqlara ehtiyacımız var. Hərdən rabitə problemləri və ya kompüterlə bağlı problemlər olur. Bunun mənfi tərəf olaraq adlandırıla bilmirəm. Düşünürəm ki, tələbə ilə müəllim arasında, eləcə də tələbələr arasında üz-üzə ünsiyyətin olmaması distant və əyani təhsil arasındakı əsas fərqdir. Yenə də video-konfrans, həqiqi ünsiyyəti və akademiya daxilindəki vəziyyəti əvəz etməyəcək.
Akademiya distant təhsilə keçmək vəzifəsinin öhdəsindən gəldi. Dərslərin bərpası üçün çox sürətli şərait yaradıldı və onların yüksək səviyyədə keçirilməsi yolunda yaranan bütün əngəllər aradan qaldırıldı.
Keçidi yaxşı qəbul etdim. Çünki bu tədbir tələbələr arasında yoluxma ehtimalını endirir və distant təhsilin gələcək inkişafına təsir göstərir. Bu, ucqar ərazilərdə yaşayan tələbələrin akademiyaya gəlmədən evdə rahat təhsil alması üçün əla fürsətdir.
Düşünürəm ki, distant təhsilin mənfi tərəfi müəllimlə ünsiyyətin olmamasıdır. Ev tapşırıqları ilə problemi həll etmək üçün bəzən müəllimin köməyi tələb olunur, lakin qrupdakı tələbələrin sayı və dərsin vaxtı buna imkan vermir.
Əyani və distant təhsil arasındakı ən böyük fərq təhsil üçün motivasiyadır. Əyani təhsil zamanı tələbə yoldaşları ilə, müəllimlərlə ünsiyyət qura bilərsiniz, dərhal dostlardan kömək istəyə bilərsiniz. Ancaq buna baxmayaraq, distant təhsili xoşlayıram.
Düşünürəm ki, əvvəlcə Akademiyada distant təhsildə çətinliklər var idi. Lakin tədricən inkişaf görünməyə başladı. Düşünürəm ki, distant işləmək üçün öz tətbiqimiz olsaydı, daha maraqlı olardı.
Sonda valideyn və şagirdlərin sosial şəbəkələrdə distant təhsil haqqında yazdıqları  bir neçə rəyi bölüşmək istərdik.

Как STEP IT Academy справилась с переходом на дистанционное образование
Пандемия COVID-19 не оставила без внимания ни одну сферу жизни. Ситуация в мире показала уровень потребности всех без исключения видов деятельности в цифровой инфраструктуре. Необходимость в большом количестве IT специалистов стала еще более острой.
STEP IT Academy как один из ведущих поставщиков кадров в сфере IT в Азербайджане просто не могла позволить себе длительную паузу в образовательном процессе. Было принято решение в кратчайшие сроки трансформировать очные занятия в Академии на дистанционные, с сохранением качества.
Три основных элемента онлайн трансформации:
1. Технологическое решение
Потребность в дистанционном образовании возникла у всех учреждений. Были рассмотрены десятки различных инструментов, но они не подходили под наш формат. Если школы и университеты ограничивались звуком и изображением, для образования в STEP IT Academy этого недостаточно. Инструмент должен иметь связь с LMS (Learning Management System), где выдаются домашние задания, оставляются отзывы как со стороны педагогов, так и со стороны студентов.
На помощь пришел Microsoft – давний академический партнер STEP IT Academy и инструмент Microsoft Teams. У каждого студента нашей Академии при поступлении автоматически открывается доступ к образовательным продуктам Microsoft, а так же Teams.
Еще до старта дистанционных занятий были проведены тренинги для наших педагогов по использованию сервиса Teams, а после этого педагоги провели базовую подготовку для студентов. Это было легко, так как студенты уже долгое время работали с нашим электронным дневником – MyStat.
На сегодняшний день занятия в Академии проводятся в тандеме этих двух технологических решений.
2. Контроль качества образования
Помимо трансформации для студентов, большим испытанием для Академии стала и трансформация педагогов, которые за 3 года привыкли работать в аудитории, держать зрительный контакт со слушателем и многие другие плюсы живого общения. Для этого мы провели ряд тренингов для педагогов, где учились преподавать, не видя класс, уметь дистанционно навести порядок и удерживать внимание на протяжении урока.
Помимо самих педагогов, на уроках были необходимы дополнительные глаза и уши. Мы приняли решение, подключить к контролю учебы остальных сотрудников академии, полностью проверяя каждый урок по разработанному чек-листу.
3. Ответственность и помощь родителей.
Роль самих студентов и родителей в процессе обучения неоценима. Качественное образование – наша главная цель. Поэтому мы попросили студентов и родителей посодействовать педагогам во время уроков. С помощью опыта зарубежных филиалов академии, которых пандемия коснулась раньше, был разработан свод рекомендаций для студентов и родителей для извлечения максимальной пользы от дистанционных занятий.
К сожалению,несмотря на все усилия академии около 25% студентов не смогли начать дистанционное обучение. Это связано прежде всего с отсутствием доступа к скоростному интернету, современной компьютерной технике либо просто отсутствием изолированного и  тихого помещения дома, для посещения занятий.
Мы попросили наших студентов поделиться своим мнением о дистанционных занятиях в Академии не скрывая ни позитивных, ни негативных сторон.
Поначалу я думала, что мне будет сложно, чисто исходя из личного подхода к обучению. Но после посещения пары уроков я поняла, что это абсолютно нормально, даже в этом есть свои огромные плюсы, например, пересматривать уроки пока полностью не освоишь. Учитывая то, что десятки тысяч людей обучаются программированию самостоятельно онлайн, очевидно, что это реально, а когда педагоги – мастера своего дела, это упрощает работу вдвойне.
Положительная сторона дистанционного образования в том, что уроки записываются и можно смотреть сколько угодно и когда угодно. это очень удобно. Минус же в том, что невозможно оставаться сосредоточенной в течении всего урока, периодически ловишь себя на второстепенных мыслях.
Самая главная разница дистанционного и очного обучения в том, что в академии есть своя атмосфера, очень приятная. Общаешься с ребятами, обсуждаешь ошибки, легче бывает задавать свои вопросы и сосредотачиваться в целом. В домашней атмосфере сложновато вливаться во все это. Но Академия справилась со своей задачей на отлично!
Честно говоря, как и всем, мне было интересно, каким будет дистанционное обучение. Смогу ли я учиться или нет? Но так как мы завершали блок тем по сетям, посоветовались с группой и приняли предложение начать дистанционные занятия. У нас уже были накоплены определенные знания, а тема CCNA-4 не предусматривала особой практики, поэтому мы решили согласиться. Иначе мы бы отказались бы от дистанционного обучения.
Каждый из нас живет в разных частях Баку. Мы тратим минимум 2-3 часа на дорогу в академию и обратно. Теперь мы можем проводить больше времени на занятиях находясь дома.
Недостатком в целом является то, что мы отдалились от реального оборудования. Представители других направлений например, программисты были более позитивны, потому что их задачей является писать программы на компьютере: дома или в академии - не большая разница. Но мы работали на оборудовании через каждые 2-3 урока и делали очень много практических занятий. Наша подготовка к экзамену оказалась слабее чем раньше, потому что за неделю до экзамена мы занимались с ребятами в группах и работали с реальным оборудованием.
Во время очных занятий каждый из нас был ответственным и активным. На дистанционном же образовании активность уменьшилась, в сравнении с обычными уроками. Наши учителя справились со своей задачей на отлично, будь то очное или дистанционное обучение.
Конечно, первоначально, новость об экстренном переходе на дистанционное обучение заставила меня замереть, так как такая практика у меня впервые. Но когда все вошло в ритм, я даже начала находить в нем определенные преимущества. Конечно, не хватает стен Академии и общения внутри, но всегда неплохо обзавестись новым опытом.
Для меня преимуществом стало, в первую очередь, доступность и возможность получать образование независимо от местоположения, возможность учиться, не выходя из дома. Также, одним из плюсов является шанс пересмотреть урок, если упустишь какой-либо момент или возникнут какие-либо трудности во время самостоятельных занятий.
Всегда нужна хорошая техническая оснащенность. Периодически возникают проблемы со связью либо неполадки с компьютером. Не знаю можно ли назвать это отрицательной стороной. Думаю, отсутствие очного общения между студентом и преподавателем, а также между студентами является основной разницей между дистанционным и очным образованием. Все-таки, видеоконференции, не заменят реального общения и обстановки внутри академии.
Академия отлично справилась с задачей перехода на дистанционное обучение. Очень оперативно были созданы все условия для восстановления занятий и устранены все препятствия на пути к их качественному проведению.
Я хорошо принял переход. Потому что эта мера снижает вероятность заражения среди студентов до нуля и влияет на дальнейшее развитие дистанционного обучения. Это прекрасная возможность для студентов, живущих в отдаленных районах, комфортно учиться дома, не приходя в академию.
Думаю, что негативной стороной дистанционного обучения является недостаток общения с преподавателем. Иногда для решения проблемы с домашним заданием требуется помощь учителя, но количество учеников в группе и время урока не позволяют этого.
Самая большая разница между очным и дистанционным образованием заключается в мотивации к образованию. На очном обучении можно общаться с сокурсниками, учителями, можно сразу попросить помощи у друзей. Но несмотря на это дистанционное обучение мне нравится.
Считаю по началу у Академии были сложности с дистанционным образованием. Но постепенно стали появляться улучшения. Думаю если у нас было собственное приложение для удаленной работы было бы намного интересней.
Напоследок, хотели бы поделиться с вами несколькими отзывами от родителей и студентов из социальных сетей о дистанционном образовании.