Hamımız fərdi kompüterlərdən istifadə edir və bunu gündəlik həyatımızın bir hissəsi hesab edirik. Kompüterlər həyatımıza yalnız bir neçə il bundan əvvəl daxil olublar. İlk kompüterlər indikilərdən xeyli böyük idi. İlk portativ kompüterlərin çəkisinin 25 kq, qiymətinin isə 20 000 ABŞ dolları olduğunu, ilk lazer printerinin otağın böyük hissəsini tutduğunu, ilk fərdi kompüterləri öz alıcıları tərifindən yığılmalı olduğunu bilirdinizmi? Bu məqalə sizə ilk kompüter avadanlıqları ilə tanış olmağa imkan yaradacaq. Bu məqalə sizi kompüter avadanlığının ilk nümunələri haqqında maraqlı faktlarla tanış edəcək.
İlk kompüter siçanı
İlk kompüter siçanı 1963-cü ildə Stendford tədqiqat institutunda Duqlas Enqelbart tərəfindən yaradılmışdır. Duqlas Enqelbart, həmçinin hipermətn ixtiraçılarından biridir. İlk kompüter siçanında iki ox üzrə hərəkətin izlənməsi üçün bir-birinə nəzərən 90-dərəcəli bucaq altında yerləşən iki təkərdən istifadə olunurdu. Bu konstruksiyanın bir çox çatışmazlığı olduğundan tezliklə iki təkər kürəciklə əvəz olundu. Kürəcik mexanizmi ilə hərəkət edən kompüter siçanı 1972-ci ildə ixtira edildi. Öz ixtirasına görə Duqlas Enqelbart heç bir qonorar ala bilmir, onun patentinin müddəti isə kompüter siçanlarının kompüter texnologiyası əsrində adi hal olmasından əvvəl bitir. 1980-cı illərdə ixtira edildiyinə baxmayaraq, optik kompüter siçanı öz populyarlığını xeyli müddətdən sonra qazanıb.
İlk trekbol
Trekbol kompüter siçanından 11 il əvvəl işlənib hazırlanmışdır. Bu, 1952-ci ildə Kanada donanmasının təşəbbüsü ilə Tom Krenston və Fred Lonqstaf tərəfindən DATAR avtomatik məlumat döyüş sisteminin bir hissəsi kimi edilmişdir. Cihazın konstruksiyasında standart 10 pinli (10-контактный) kürədən bir qədər kiçik ölçülü 5-pinli bouling kürəsi istifadə edilmişdir.
İlk portativ kompüter
Bu kompüterin daşınan olması nəzərdə tutulurdu. "İBM 5100 Portable Computer" adlanan bu  kompüter 1975-ci ildə yaradılmışdır. 25 kiloqram çəkisində və kiçik çamadan ölçüsündə olan bu kompüter xarici qida mənbəyindən qidalanırdı. Blokun tərkibində bütün zəruri hissələr var idi: prosessor, bir neçə yüz kB enerjidən asılı olmayan yaddaş (энергонезависимая память), 16-64 kB əməli (оперативная) yaddaşı, 5-düymlük EŞB displeyi (ЭЛТ дисплей), klaviatura və lentli daşıyıcı. Bu kompüterin istehsal edilməsi o dövrün inanılmaz qəhrəmanlığı idi. O, həmçinin BASİC və/və ya APL daxil edilmiş (встроенный) halda da istehsal edilirdi. Müxtəlif növ İBM 5100 kompüterləri 8975-19975 dollar qiymətində idi.
İlk noutbuk
Grid Kompass 1100 (Grid) adlanan ilk noutbuk 1979-cu ildə Böyük Britaniya sənaye dizayneri Bil Moqric tərəfindən layihələndirilmişdir. Kompüter 1982-ci ildə satışa çıxarıldı. O, 320 х 200 çözümlümü (разрешение) ekranı, 8086 prosessoru, 340 kB maqnit-elektron yaddaşı (hal-hazırda bu növ yaddaşdan heç yerdə istifadə edilmir) və 1,2 kBit-lik modemlə təchiz olunurdu. 5 kq çəkili bu noutbukun qiyməti 8000-10000 dollar təşkil edirdi. Grid noutbuku əsasən NASA və Amerika hərbi qüvvələri tərəfindən istifadə olunurdu.
İlk fərdi İBM kompüteri
İstismara 1981-ci ildə verilmiş ilk fərdi İBM kompüteri İBM 5150 adlanırdı. Bu platforma 1980-cı illərdə çox geniş yayıldığından,"fərdi kompüter" deyəndə "fərdi İBM kompüterini” nəzərdə tuturdular. İBM 5150 kompüterinin hazırlanma layihəsi "Şahmat layihəsi" adlanırdı. Onun üzərində Don Estric və Larri Potterin başçılığı altında 12 nəfər işləyirdi. İşin sürətlənməsi və xərclərin azaldılması məqsədilə İBM şirkəti həmişə etdiyi kimi yeni hissələrin yaradılmasını deyil, hazır hissələrdən istifadə etməyi seçdi. İlk İBM fərdi kompüteri İntel 8088 prosessoru, 64 kB əməli yaddaşı (256 kB-dək genişləndirilən), elastik (floppy) disk mühərriki (MS-DOS əməliyyat sisteminin yüklənmə mümkünlüyünü təmin edən) və CGA monoxrom videoadapteri ilə təchiz olunmuşdur. Kompüterin daimi yaddaş qurğusunda (ПЗУ) Microsoft BASIC quraşdırılmışdır. İlk İBM kompüterlərində əlavə olaraq 10 MB həcmli sərt disk də quraşdırıla bilərdi. Bu halda onun öz qida bloku daha güclüsü ilə əvəz edilməli idi.
İlk Apple kompüteri
İlk fərdi Apple kompüterləri Stiv Voznyak tərəfindən işlənib hazırlanıb əllə yığılırdı. Apple-1 kompüterləri 1976-cı ildə 666.66 dollar qiyməti ilə satışa çıxarılmışdır. Bu kompüterlərdən cəmi 200 ədəd istehsal olunmuşdur. Apple-1 kompüterində əsasən prosessorla birlikdə ana plata, 8 kB əməli yaddaşı, displey interfeysi və bəzi əlavə funksiyalar var idi. Kompüterin işləməsi üçün alıcı qida mənbəyi, klaviatura və displeyi əlavə edib, kompüteri yığmalı idi.
İlk əməli yaddaş
İlk sərbəst müraciətli yazılb-pozulan yaddaş (перезаписываемая память с произвольным доступом) yaddaş maqnit çəyirdək (сердечник) əsasında qurulmuşdur (onu, həmçinin ferrit yaddaşı da adlandırırlar). O, 1951-ci ildə Harvard Universitetinin Hesablama laboratoriyasının əməkdaşı An Vanın və Massaçusets Texnoloji Universitetinin əməkdaşı Cey Forresterin apardıqları işin nəticəsində ixtira olunmuşdur.
O zamanlar əməli yaddaşa tranzistorun xüsusiyyətlərini vermək üçün ondakı materialların maqnit xüsusiyyətlərindən istifadə edilirdi. Məlumatların saxlanması içərisindən naqillər keçən kiçik keramik maqnit halqalarının polyarlığı vasitəsilə həyata keçirilirdi. Müasir əməli yaddaşdan fərqli olaraq həmin əməli yaddaşlar məlumatları hətta qidalanmanın kəsildiyindən sonra da saxlayırdılar.
Bu standart 1970-ci illərdə silisium (кремний) inteqral mikrosxemlərinin yaranmasınadək istifadə olunurdu.
İlk sərt disk
1956-cı istehsal olunan və mühasibat uçotu üçün nəzərdə tululan IBM 305 RAMAC kompüterinin tərkibindəki IBM 350 Disk File tarixə ilk sərt disk kimi düşüb. Sərt diskdə ümumi həcmi 4,4 MB təşkil edən əlli ədəd 24-düymlük disk quraşdırılırdı. 350 Disk File sərt diskində fırlanma sürəti 1200 dövr/dəq, veilənlərin (данные) ötürülmə sürəti 8800 simvol/san, müraciət müddəti (время доступа) isə 1 san. təşkil edirdi.
İlk lazer printeri
Lazer printeri 1969-cu ildə Harri Starkviter tərəfindən XEROX şirkətində ixtira olunmuşdur. İlk nümunə dəyişikliklərə məruz qalmış surət qurğusu (копировальный аппарат) olmuşdur. Starkviter ondakı təsvirin formalaşma sistemini çıxarmış və 8 üzlü güzgülü baraban daxil etmişdir. İBM şirkəti özünün İBM 3800 lazer printerini 1976-cı ildə istehsal etməyənədək heç bir lazer printerinin istehsalı baş tutmadı. Bu printer otağın yarısından çoxunu böyük tutacaq qədər böyük idi.
İlk veb-serveri
İnternet şəbəkəsi müasir dünyanın ayrılmaz hissəsi olduğundan, ilk veb-serveri haqqında danışmamaq olmaz. Ilk veb-serveri “NeXT” iş stansiyası olmuşdur. Ondan Tim Berners Li "Avropa nüvə araşdırmaları təşkilatı"nda (CERN) "Ümumdünya hörümçək toru"nu ixtira edərkən istifadə etmişdir. Kompüterin üzərində iri hərflərlə "Bu maşın – serverdir. Söndürməyin!" sözləri yazılmışdır. Onu söndürməklə, bütün İnterneti kəsmək olardı. İlk veb-səhifəsi 1991-ci ilin avqustunda yaradılmışdır.
Görün bir neçə ildə kompüter sənayesində nə çox dəyişiklik baş verib. 30-40 ildən sonra nələrin baş verəcəyini təsəvvür edə bilərsinizmi?

Факты из истории компьютерного оборудования
Все мы используем персональные компьютеры и принимаем их как должное в нашей повседневной жизни. Достаточно легко забыть, что компьютеры окружают нас только последние несколько десятилетий, и первые из них были намного массивнее тех, что стоят сегодня на наших столах.
Знаете ли вы, что первый портативный компьютер весил 25 кг и стоил около $ 20 000, что первый лазерный принтер был настолько большим, что заполнял большую часть комнаты, или что покупатели первых персональных компьютеров должны были собирать их сами? Эта статья позволит вам взглянуть на одни из первых прототипов компьютерного оборудования и узнать, как они выглядели.
Первая компьютерная мышь
Первая компьютерная мышь была изобретена в 1963 году Дугласом Энгельбартом в Стэндфордском исследовательском институте. Он также является одним из изобретателей гипертекста. В первой мыши использовались два колеса, расположенных под углом 90 градусов друг к другу, для отслеживания движения по 2-м осям. Однако такая конструкция имела много недостатков, и вскоре 2 колеса были заменены на шарик. Мышь с шаровым приводом была изобретена в 1972 году, а оптическая мышь была изобретена около 1980 года, хотя такая конструкция стала популярной намного позже. Дуглас Энгельбарт не получил никакого гонорара за свое изобретение и его патент истек до того, как компьютерные мыши стали обычным явлением в эпоху персональных компьютеров.
Первый трекбол
На самом деле трекбол был сконструирован за 11 лет до изобретения первой компьютерной мыши. В 1952 году его изобрел Том Крэнстон и Фред Лонгстаф как часть автоматизированной информационной боевой системы DATAR, по инициативе канадского флота. В конструкции использовался 5-контактный шар для боулинга, который чуть меньше, чем стандартный 10-контактный шар.
Первый портативный компьютер
Предполагалось, что этот компьютер должен был быть «передвижным» компьютером. IBM 5100 Portable Computer был создан в 1975 году. Он весил 25 кг, был размером с небольшой чемодан и нуждался во внешнем источнике питания. В блоке содержалось все необходимое: процессор, несколько сотен килобайт энергонезависимой памяти, 16-64 KB оперативной памяти, 5-ти дюймовый ЭЛТ-дисплей, клавиатура и ленточный накопитель. Этот компьютер был невероятным подвигом для того времени. Он так же поставлялся со встроенным BASIC и/или APL. Различные модели IBM 5100 стоили от $8 975 до $19 975.
Первый ноутбук
Первым ноутбуком был Grid Compass 1100 (так называемый GRiD), спроектированный в 1979 году британским промышленным дизайнером Биллом Моггриджем. Компьютер вышел в продажу в 1982 году. Он выпускался с разрешением экрана 320 х 200, процессором 8086, 340 КБ магнит-электронной памяти (такой тип памяти в настоящее время устарел), 1.2 Кбит модемом. Весил ноутбук 5 кг и стоил $8 000 – 10 000. GRiD в основном использовался NASA и американскими военными.
Первый персональный компьютер IBM
Первый персональный компьютер IBM был введен в эксплуатацию в 1981 году, это была модель IBM 5150. Платформа стала настолько широко распространена в 80-е годы, что под термином «персональный компьютер» предполагался персональный компьютер IBM.
Проект по разработке IBM 5150 назывался «Проект Шахматы» и над ним работала команда из 12 человек во главе с Доном Эстриджем и Ларри Поттером. Для ускорения разработки и сокращения расходов IBM решила использовать готовые части, а не конструировать новые, как делала обычно.
Первый IBM PC имел на борту процессор Intel 8088, 64 КБ оперативной памяти (расширяемой до 256 КБ), floppy-дисковод (с которого можно было загрузить MS-DOS) и наконец CGA или монохромный видеоадаптер. Машина также содержала в себе Microsoft BASIC в ПЗУ. На первом IBM PC мог быть опционально установлен жесткий диск на 10 МБ, но только в том случае, если оригинальный блок питания был заменен на более мощный.
Первый компьютер Apple
Первые персональные компьютеры Apple были разработаны и собраны вручную Стивом Возняком. Apple I поступил в продажу в 1976 по цене $ 666.66. Всего было произведено 200 экземпляров. В Apple I была в основном только материнская плата с процессором, 8 Кбайт оперативной памяти, интерфейс дисплея и некоторые дополнительные функции. Чтобы получить полностью рабочий компьютер, покупатель должен добавить источник питания, клавиатуру и дисплей (ну и конечно же все это смонтировать).
Компьютер Apple I. Слева уже собранный пользователем, а справа то, в каком виде можно было купить.
Первая оперативная память
Первой перезаписываемой памятью с произвольным доступом была память на магнитных сердечниках (также называемая ферритовой памятью). Она была изобретена в 1951 году в результате работы, проделанной Ань Ваном в Вычислительной лаборатории Гарвардского Университета и Джеем Форрестером из Массачусетского Технологического Института.
В те времена оперативная память использовала магнитные свойства материалов, чтобы придать им ту функциональность, которой обладали транзисторы. Хранение информации осуществлялось при помощи полярности крошечных магнитных керамических колец, через которые проходили провода. В отличие от современной памяти, эта оперативная память могла хранить информацию даже после отключения питания.
Эта технология была стандартной, пока ее не заменили на кремниевые интегральные микросхемы в 1970-х.
Первый жесткий диск
IBM 350 Disk File стал первым жестким диском, который был в составе компьютера IBM 305 RAMAC, поставки которого начались в 1956 году (компьютер предназначался для бухгалтерского учета). Жесткий диск имел пятьдесят 24-дюймовых диска, которые вместе могли хранить 4,4 МБ данных. Модель 350 имела скорость вращения в 1200 оборотов в минуту, скорость передачи данных 8800 знаков в секунду и время доступа около 1 секунды.
Первый лазерный принтер
Лазерный принтер был изобретен Гарри Старквитэром в компании XEROX в 1969 г. Первый прототип был модифицированным копировальным устройством, где он убрал систему формирования изображения и внедрил вращающийся барабан с 8 зеркальными гранями. Первая коммерческая реализация лазерного принтера не произошла, пока IBM не выпустила модель лазерного принтера IBM 3800 в 1976 году. Принтер был настолько велик, что мог занимать большую часть комнаты.
Первый web-сервер
Так как Интернет является неотъемлемой частью современного мира, нельзя не рассказать о первом веб-сервере. Первым веб-сервером стала рабочая станция NeXT, которую Тим Бернерс-Ли использовал, когда он изобрел Всемирную паутину в ЦЕРНе. Первая web-страница стала доступна online 6 августа 1991 года.
На компьютере была надпись, которая гласила: «Эта машина – сервер. НЕ ВЫКЛЮЧАТЬ!!». Выключив его, можно было выключить весь Интернет.
Удивительно, как много всего произошло в компьютерной индустрии в течение нескольких десятилетий. А теперь только представьте, что будет через 30-40 лет…