CISCO sertifikasiyası nədir?
Don Fild (Microsoft Learning məhsullarının təşviqi üzrə baş direktor): “Ümumi fonda seçilmək üçün İT mütəxəssislər hazırlaşıb sertifikasiyadan keçməlidirlər”.
Cisco şirkətinin sertifikasiyası İT sahəsində ən prestikli sertifikasiyalardan hesab olunur. Cisconu digər vendorların sertifikasiya sistemlərindən fərqləndirən cəhəti odur ki, Cisco imtahanlarında standart test suallardan əlavə simulyasiya və virtual avadanlığın quraşdırılması kimi tapşırıqlar mövcuddur.
Cisco texnologiyaları üzrə sertifikarlaşdırılmış mütəxəssislər İT personal bazarında xüsusi yer tuturlar: artıq birinci il deyil ki, onlar dünyada ən tələb olunan və ən yüksək qiymələndirilən mütəxəssislərdir. Öz sahəsində böyük avtoritetə sahib olan Cisco peşəkar sertifikatları, hesablama sistemlərində mütəxəssislərin uğurunun dəyərli və ölçülə bilinən sübutu hesab olunur. Bu sübut həm mütəxəssislərin özləri üçün həm də işlədikləri şirkət üçün böyük göstərici hesab olunur.
İT sertifikatlaşdırılma imtahanları və ingilis dili sertifatlaşdırma imtahanları arasında gözəçarpan analogiya var. Siz ingilis dilini yaxşı bilə bilərsiniz, lakin sizin dili bilməyinizi sübut edən beynəlxalq səviyyədə tanınan sənədiniz olmaya bilər.
Heç kimə sirr deyil ki imtahanlara hazırlaşmaq və testi keçmək ucuz deyil. HeadHunter-in keçirdiyi son sorğuya əsasən pul çatışmazlığı sertifikatlaşdırmaya doğru gedən yolda ən böyük maneyədir. Nəyə görə sertifikatınız yoxdur sualına cavab verən iştirakçılarının çoxu məhz imtahanı vermək üçün vəsait çatışmazlığına işarə edirdirlər.
Əlbəttə ki imtahanı baha və ya lazımsız hesab edirsinizsə, çoxlu material öyrənib və oxuyub imtahanı verməmək də olar.  Sizin imtahanlara qarşı münasibətiniz işəgötürəni o qədər də maraqlandırmır. Onun üçün əhəmiyyətli olan, sizin reallıqda təqdim elədiyiniz bacarıqlara sahib olmanızdır. Bəli, sertifikar iş zəmanəti vermir, amma peşəkarlığınızı sübut əlavə yardımçı vasitədən niyə imtina edirsiniz ki?
Siz yaxşı mütəxəssissinizsə, özünüzə yeni imtahanı ödəmək üçün vəsaitinis mütləq olacaq, həmin pulu bir neçə aydan sonra artıqlamasi ilə qaytaracaqsınız.
P.S Bizim Akademiyanın tələbələri Cisco sertifikatlaşdırma imtahanlarını böyük endirimlə verə bilirlər.

Что такое CISCO сертификация?
Дон Филд (старший директор по продвижению продуктов Microsoft Learning): «ИТ-специалистам следует подготовиться и сертифицироваться, чтобы выделиться на общем фоне»
Сертификация компании Cisco считается одной из самых престижных сертификаций в области ИТ. Это связано с тем, что в отличии от систем сертификации многих других вендоров, сертификационные экзамены Cisco включат в себя помимо стандартных тестов на вопросы, симуляции и настройку виртуального оборудования.
Сертифицированные специалисты по технологиям Cisco занимают особое место на рынке IT-персонала: уже не первый год это самые востребованные и самые высокооплачиваемые специалисты в мире. Профессиональные сертификаты Cisco, имеющие большой авторитет в отрасли, являются ценными и измеримыми свидетельствами успеха специалистов в области вычислительных сетей для их руководителей и организаций, где они работают.
Между сертификационными экзаменами в ИТ и к примеру сертификационными экзаменами по знанию английского языка есть прямая аналогия. Вы можете прекрасно знать английский язык, разговаривать на нем, но у вас не будет международно признанного документа, который смог подтвердить ваши знания.
Как известно, подготовка к экзаменам и сдача теста стоят недешево. Судя по опросу HeadHunter, нехватка средств  это — главное препятствие на пути к сертификации. Так, на вопрос, почему у них нет сертификата, большинство несертифицированных специалистов сослались на отсутствие денег для оплаты экзамена.
Конечно, можно изучить огромное количество материала и не сдать сертификационный экзамен, если вы считаете что это слишком дорого или ненужно. Работодателя не особо волнует ваше отношение к сертификационным экзаменам, он хочет быть уверен, что вы тот , за кого себя выдаете. Да, сертификат не гарантирует трудоустройства, но зачем отказываться от дополнительного доказательства вашего профессионализма?
Если вы хороший специалист, у вас обязательно будут деньги оплатить себе сертификационный экзамен, и вы вернете эти деньги через несколько месяцев.