Cəngavər ordeninin sirri
İlk cəngavər ordeninin yaranması Qüds yolunda zəvvarların mühafizəsi ilə bağlı idi. Hospitalçılar, sonra isə Məbəd Cəngavərləri Avropadan Müqəddəs torpağa aparan mürəkkəb yolda səyyahları qorumaq, mühafizə etmək, müşayiət etmək kimi səlahiyyətli missiyanı öz üzərilərinə götürmüşlər. Görünür ki, indi minlərcə belə şirkətlərin mövcud olduğu mürəkkəb – mühafizə şirkəti ən varlı və çiçəkləyən, Avropa dövlətləri ilə ilk rəqabət aparacaq gücə və səlahiyyətə malik  bir təşkilata çevrildi.
Qədim Avropada siyasi müvazinəti köklü şəkildə dəyişə biləcək, yalnız xəzinədarlığı deyil, eyni zamanda dövlət sirlərini qoruyaraq, ordeni dövlət mühafizəsinə almışlar.
Zaman keçdikcə, onların təsiri o qədər böyüməyə başladı ki, monarxiya hakimiyyətini şübhə altına qoydu, buna görə də 1554 - cü ildə V Filipp Məbəd Cəngavərləri ilə orden müharibəsi elan etdi və o zamanın ən mötəbər ordenini məhv etdi. Cəngavər ordeninin tarixi bununla bitmədi – Avropanın müxtəlif guşələrində Məbəd Cəngavərlərinin orden “filialları” yarandı – mühafizə və müdafiəyə hər yerdə ehtiyac vardır.
Sanki həddən artıq çox il keçmişdir, lakin, qəribə də olsa, cəngavər ordenləri qarşısında qoyulan tapşırıqlar yenidən görünməyə başladı. Dövlətlər yer üzərində rəqabət aparmağa son qoydular - əsas mübarizə informasiya məkanında gedirdi. Və yenə də, yeni dəyərləri – məxfi məlumatları qoruya biləcək cəngavərlərə ehtiyac yaranır.
Bəs bu insanlar kimlərdir və onlar hansı tapşırıqları həll edir. Onların gizli təşkilatları vardırmı və onları kim maliyyələşdirir?
İctimai domen dövlət tərəfindən aşkarlanan qaranlıq sirlər aşkar olunan zaman hökumət təşkilatlarının serverlərinin  sındırılması barəsində çox eşidirik. Bu məlumatlara yiyələnərək, hakerlər qlobal təsirə sahiblənməyə başlayır. Bu haker qrupların maliyyələşdirilməsi barəsində isə əfsanələr gəzir – qeyri - rəsmi  məlumatlara görə, hakerlər ildə 5 milyardlarla dollar “oğurlayırlar” – bu pullar hara gedir? Onları kimlər idarə edir? Məqsəd nədir?
Müasir cəmiyyətin məhz bu riskləri şirkəti, özəl şəxsləri, dövləti haker hücumlarından qorumaq və mühafizə etmək üçün nəzərdə tutulan yeni cəngavər ordenlərini yaradır.
Bu mütəxəssislər barəsində bilənlər azdır. Hələ ki, onların sayı azdır, lakin indi təsdiqləmək olar ki, yaxın zamanlarda məhz onlar bizim dünyamızın Cəngavərləri yerini alacaqlar.
Bu – kompüter təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərdir. Onların işi – şəbəkələri hakerlərin müdaxiləsindən qorumaq, şirkətin infrastrukturunu elə qorumaqdır ki, məxfi məlumatlar qorunsun. İnformasiya müdafiəsinin birinci cərgəsində olmaq.
Artıq indi belə mütəxəssislərə tələbat həddən artıqdır. Onların məvacibləri çox yüksəkdir və bu təəccübləndirici deyildir – informasiya itkisi daha çox dəyərə malikdir.
Belə mütəxəssisləri “Şəbəkələr və kibertəhlükəsizlik” kursunda STEP Kompüterlər Akademiyası hazırlayır.

Тайный рыцарский орден
Появление первых рыцарских орденов было связано с защитой паломников на пути в Иерусалим. Госпитальеры, а затем Тамплиеры брали на себя почетную миссию оберегать, защищать, сопровождать путников на сложном пути из Европы на Святую землю. Казалось бы, что сложного - охранная компания, каких сейчас тысячи, ордена превратились в богатейшую и процветающую организацию, по мощи и влиянию соперничающую с первыми государствами Европы.
Ордена брали под защиту государства, защищая не только казну, но и государственные тайны, которые могли коренным образом поменять расстановку сил в старой Европе.
Со временем, их влияние стало на столько большим, что ставило под сомнение власть монархов, поэтому в 1554 году Филипп 5 объявил войну ордену Тамплиерам и уничтожил самый влиятельный орден того времени. История рыцарских орденов на этом не закончилась - в разных концах Европы появлялись "филиалы" ордена Тамплиеров - везде есть спрос на защиту и охрану.
Казалось бы, прошло столько лет, но, как не странно, задачи, которые стояли перед рыцарскими орденами, вновь появились на горизонте. Страны перестали соперничать за землю - главная борьба идет в информационном пространстве. И опять идет запрос на рыцарей, которые смогут оберегать новые ценности - конфиденциальную информацию.
Так кто же эти люди и какие задачи они решают. Есть ли у них тайная организация и кто их финансирует?
Мы много слышим про громкие взломы серверов правительственных организаций, когда достоянием общественности становятся мрачные тайны, скрываемые государством. Владея такой информацией, хакеры начинают получать мировое влияние. А про финансирование таких хакерских групп ходят легенды- по неофициальной информации, в год хакеры "уводят" более 5 миллиардов долларов - куда идут эти деньги? Кто ими распоряжается? В каких целях?
Именно эти угрозы современного общества формируют новый рыцарский орден, который призван оберегать и защищать компании, частные лица, государства, от хакерских атак.
Мало кто знает про этих специалистов. Пока их немного, но уже сейчас можно утверждать, что в ближайшее время именно они займут место Тамплиеров в нашем мире.
Это - специалисты по компьютерной безопасности. Их работа - защищать сети от проникновений хакеров, организовывать инфраструктуру компании так, чтобы защитить конфиденциальную информацию. Быть на первой линии информационной обороны.
Уже сейчас таких специалистов катастрофически не хватает. Их зарплаты очень высокие и это не удивительно - потеря информации стоит куда дороже.