Qrafik dizayner olmaq üçün 6 vacib addım (I hissə)
İncəsənət aləminə doğru getməyi özünüz üçün müəyyənləşdirdiyinizdən sonra başa düşməlisiniz ki “ac rəssam” olmağınız mütləq deyil. Qrafik dizayner olmaqla siz həm öz rəsm super-bacarıqlarınızı reallaşdıra, həm də özünüzü maaddi cəhətdən təmin edə bilərsiniz.
Siz müstəqil frilanser, kreativ agentlik komandasının üzvü və ya hər hansı bir şirkətin dizayneri kimi çalışa bilərsiniz.
Burada siz qrafik dizayner olmaq üçün atacağınız bəzi  vacib addımları tapacaqsınız.
1. Qrafik dizayner olmaq üçün sizə dizayn haqda müəyyən baza biliklərinə yiyələnmək gərəkdir. Sizə qrafik dizaynın tarixi ilə tanış olmaq, koloristikanın əsaslarını, maketləşdirmənin, tipoqrafikanın və rəngin əsaslarını öyrənmək gərəkdir.
Həm də ki dizayn mühiti hər zaman dəyişir və inkişaf edir, ona görə trendlərdən xəbərli olmanız da lazımdır.
2. İstiqamət seçimi
Bəzi qrafik dizaynerlər yalnız çap təminatı sahəsində işləyirlər, və flayer, jurnal kitab kimi çap məhsullarının dizaynı ilə məşqul olurlar. Eyni zamanda digərləri isə rəqəmsal dünyanın dizaynında özünü tapır. Həmçinin məhsulların dizaynı ilə də məşqul olmaq olar, bu deməkdir ki, sizin yaradıcılığınız hər bir şeyin üzərində peyda oluna bilər: bu içki şüşələrindən başlayaraq kitab, tekstil, skateboard və geyim də ola bilər.
Bəzi dizaynerlər konkret sektorda işləryirlər, məsələn farmasevtik şirkət üçün şəkillər, diaqramlar, texniki qrafiklər və digər daxili işlər üçün vizuallar yaradır.
Qrafik dizaynın hansı sektorunda işləmək istədiyinizi düşünərkən öz maraq sahənizi iş həcmini və  maaddi marağınızı mütləq nəzərə alın. Bu üç parametr sahədən sahəyə dəyişirlər.
3. Yaradıcı prosess və strategiya
Müşdərilərin çoxu dizaynerə sifariş verərkən onlardan nə istədiklərini bildirmirlər. Yeganə istədikləri şey “professional bir iş”-dir. Məhz buna görə dizayner məqsədlər fundamentini, müşdərinin strategiya və brendinqini aydın görməli, və sonra onların əsasında layihə konsepsiyasını qurmalıdır.
Məsələn müşdərilər öz loqolarının necə görsənməsini bilməyə bilərlər. Ona görə siz, müəyyən bir araşdırma keçirib öz fantaziyanız və araşdırma nəticələrinin yekunu olaraq həm standartlara uyğun olan bir iş təqdim etməlisiniz.

Как стать графическим дизайнером: 6 важных шагов (часть I)
Выбрав себе путь в сфере искусства, вы должны понимать, что не вам не обязательно быть «голодным художником».  Став графическим дизайнером вы можете реализовать свои художественные суперспособности а так же обеспечить себя.
Вы можете быть независимым фрилансером, быть членом команды креативного агентства или же работать дизайнером, в какой ни будь компании.
Вот несколько простых советов, о том, какие шаги нужно предпринять для того что бы стать графическим дизайнером.
1. Становление графическим дизайнером требует некоторых базовых знаний о дизайне. Вам необходимо будет  ознакомиться с историей графического дизайна, и погрузится  в основы колористики а также как макетирования, типографики и цвета.
Сфера дизайна всегда развивается, поэтому нужно всегда находиться в курсе трендов.
2. Выбор сферы
Некоторые графические дизайнеры могут работать только в области печатного обеспечения и заниматься дизайном таких изделий как брошюры и журналы, в то время как другие могут быть проектировать для цифровой арены.  Так же можно заняться дизайном продуктов, что означает, что ваше искусство может появиться на всем, что угодно, от бутылок для напитков, книг и текстиля до скейтбордов, и одежды.
Некоторые дизайнеры работают в конкретной отрасли, например, дизайнер в  фармацевтической фирме может создавать изображения, диаграммы, а также  технические графики.
Задумываясь о том, в какую именно отрасль графического дизайна вы хотите, учитывайте объем работы, сферу интереса и конечно же финансовую составляющую. Эти три параметра меняются от сферы к сфере.
3. Творческий процесс и стратегия
Большинство клиентов не будет указывать, чего они хотят, когда заказывают работу дизайнеру. Единственное что они знают, что им нужно «что-то такое профессиональное». Именно поэтому дизайнер должен быть в состоянии смотреть на общий фундамент целей, стратегии и брендинга клиента, а затем разрабатывать проектные концепции на их основе.
Например, клиенты могут не знать, как они хотят, чтобы выглядел их логотип. Так что вам придется сделать некоторое исследование и, воображая разработать один логотип, который удовлетворяет их и отвечает их стандартам.