Oyun tərtibatçısı peşəsinə necə yiyələnmək olar?
Müasir dövrün kompüter oyunları bir neçə il əvvəlkilərlə müqayisədə daha istifadəçi yönümlü və populyardır. Bunun səbəbi yalnız onları oynamaq deyil, həm də onlar vasitəsilə pul qazanmaq imkanın yaranmasıdır.
Həm də yaxşı pul qazanan bir oyun tərtibatçısı olmaq üçün bir Dota oyunçusu nə etməlidir?
Həvəsi qazanc gətirən peşəyə çevirmək üçün nə etməli: oyunçulara 5 tövsiyə.
Oyunların yaradılmasında təcrübə toplamalı
Bir çox oyunçu müstəqil şəkildə kompüter oyunları yaratmağı düşünür. Əlbəttə ki, bunun üçün müəyyən bilik və bacarıq lazımdır. Əvvəlcə proqramlaşdırmanı öyrənməli, yəni proqramlaşdırma təlim kursuna yazılmaq lazımdır. Sonra oyun tərtibatına hazırlaşmalı: oyun bazarındakı vəziyyəti öyrənməlisiniz, hazırda nəyin populyar olduğunu və nəyə tələbatın olmadığını müəyyənləşdirməlisiniz. Təcrübəsiz oyun tərtibatçılarının oyunçular və oyun tərtibatçıları forumlarında qeydiyyatdan keçməsi də faydalı olar. Bu forumlarda oyunçular müəyyən oyunun təəssüratlarından bəhs edir, tərtibatçılar isə həmin oyunun yaradılmasına dair öz tövsiyələrini verir.
Unreal Engine və ya Unity proqramlarında işləməyi öyrənməli
Növbəti addım oyunların tərtibat (inkişaf) mühiti ilə işləmək bacarığını əldə etməkdir. Öyrənməyə yeni başlayanlar üçün onların ən əlverişlisi Unreal Engine və Unity proqramlarıdır. Bu iki oyun mühərriki, demək olar ki, bütün növ oyunların yaradılmasında ən çox istifadə olunur, çünki onlar smartfonlardan tutmuş mürəkkəb oyun konsollarınadək 20-dən çox oyun cihazında dəstəklənir. STEP Kompüter Akademiyasında kiçik uşaqlar da oyun inkişafını öyrənir. Bu görə də uşağınıza aktual bir peşə vermək istəyirsinizsə, kiçik Kompüter Akademiyasından yaxşısı olmadığına əmin olun.
GİT sistemlərinin və məlumat bazasının nə olduğunu bilməli
Müxtəlif məlumat bazalarından məlumatları birbaşa almaq qabiliyyətinə malik Git fayl sistemi oyunun inkişafında çox vacib bir elementdir. Bu sahədə biliyiniz olmasa, oyuna dair məlumatlarınız saxlanılmaz və ümumi istifadəyə ötürülməz.
Git ən yaxşı və ən məhsuldar versiyalara nəzarət sistemlərindən biridir. Onun ilkin kodunun açıq olması oyun tərtibatçısı peşəsinə yiyələnmək üçün yaxşı imkanlar yaradır.
Qrup şəklində işləməyi öyrənməli
Oyun yaratmaq yalnız kod yazmaqdan ibarət deyil. Oyunun yaradılması bütün bir qrupun (komandanın) işidir. Bu layihədə aşağıdakı mütəxəssislər iştirak edir:
• oyun dizaynerləri;
• animatorlar;
• rəssamlar;
• veb dizaynerlər;
• kopirayterlər;
• sınaqçılar və başqaları.
Hamı ilə dil tapmağı bacarmalısan.
OYP proqramlaşdırmanın metodologiyasının əsaslarını öyrənməli
OYP (obyekt yönümlü proqramlaşdırma) proqramın tərkibindəki məlumatlar sayəsində idarə oluna və sadələşdirilə bilən sadə bloklara çevrilməsi prosesidir. Onun metodologiyası qarşılıqlı əlaqəli obyektlərin, yəni blokların vəhdətindən ibarətdir.
OYP mürəkkəb bir proqramı obyektlərə bölməklə daha sadə və anlaşıqlı hala gətirmək xüsusiyyətinə malikdir. Bu obyektlərin hər biri öz sinfinə aid olur, bu siniflər isə vərəsəlilik iyerarxiyasını təşkil edir. Oyunların yaradılmasında OYP-dən geniş istifadə olunur, çünki bu zaman oyundakı səhvlərin sayının azalmasına nail olmaq mümkün olur, kodun strukturu isə daha yaxşı qurulur.
Bundan əlavə, OYP-nin köməyi ilə yaradılmış oyunun personajları daha təbii görünür.
Unreal Engine və Unity proqramlarından hansı daha yaxşıdır?
Hal-hazırda ən çox müqayisə olunan iki məşhur mühərrik var. Onlar UE4 və Unity5 oyun mühərrikləridir. Bəs onların üstünlüyü nədədir? Birində personajların təbiiliyi və qrafikanın keyfiyyəti, digərində isə istifadə rahatlığı. Bir çox tərtibatçı onlar üçün nəyin daha vacib olduğunu anlaya bilmir: qrafikanın gözəlliyi və çoxlu vaxtın sərf olunması və ya oyunun sadəliyi və az vaxtın sərf olunması. Bu mühərriklərin hər birinin müsbət və mənfi cəhətləri var. İndi biz onları sadalayarıq.
Unreal Engine oyun yaratmaq üçün nəzərdə tutulmuş pulsuz rahat bir mühitdir. Unreal Engine 4 proqramının istifadəsinin böyük bir üstünlüyü oyunun demək olar ki, kod olmadan qurulmasıdır. İri həcmli oyun yaratmaq üçün, əlbəttə ki, C++ proqramlaşdırma dilində işləmək bacarığı tələb olunur.
Unreal Engine proqramında qrafika standart olaraq daha yaxşıdır, lakin tərtibatçı peşəkardırsa, oyuna istənilən mühərrikdə gözəllik verə bilər. Unreal Engine vasitəsilə oyun yaradarkən effektlər çox yaxşı alınır və olduqca sadə mexanizmlə əldə edilir.
Unity milyonlarla insanın oyun yaratdığı mühərrikdir. Unity-də versiya yeniləmələri dəstəyi yoxdur. Bu o deməkdir ki, oyun özünün yazıldığı versiyada işləyər. Ancaq bunun da öz üstünlükləri var. Belə ki, yeniləmələrdən sonra yaranan səhvlər mövcud olmur.
Şübhəsiz, proqramçı peşəsini öyrənməyə yeni başlayanlar üçün məhz bu proqram uyğundur, çünki onun istifadəsi daha asandır və o, C++ dilindən daha asan olan C# dilində yazılır.
Öyrənməyə yeni başlayanlara xoş bir bonus: Unity proqramının çox gözəl dəstəyi var, tərtibatçı forumlarını axtarmağa və tərtibatçının cavab verməsini gözləməyə ehtiyac yoxdur.
Oyun tərtibatçısı nə qədər qazanır?
Oyun tərtibatçısı peşəsinə əmək haqqının asılı olduğu bəzi iyerarxik anlayışlar daxildir. Gəlin bir oyun tərtibatçısının nə qədər qazandığına baxaq.
Orta rəqəmi götürsək,Azərbaycanda oyun tərtibatçısı ayda 2500-3000manat qazanır. Bu, iş axtarışı saytlarından alınan məlumatdır. Orta təcrübəli oyun tərtibatçısına məhz bu qədər maaş təklif olunur.
Təcrübəsiz tərtibatçılara təklif olunan məbləğ bir qədər daha azdır. O, ayda 1000-1500 manat qazanır. Bu, ədalətli yanaşmadır, çünki oyunun inkişafına qoyulan vəsait təcrübəsiz bir mütəxəssisin ucbatından təhlükəyə məruz qala bilməz.
Iyerarxiyaya əsasən, oyun tərtibatçıları junior, middle və senior kimi üç qrupa bölünür. Burada birincilər təcrübəsiz, ikincilər təcrübəli, üçüncülər isə rəhbər proqramçılardır. Sonuncuların maaşı ayda 60000 qrivna və daha çox ola bilər. Bu, onların təcrübəsindən və işlədikləri şirkətin nə qədər böyük olmasından asılıdır.
Müstəqil şəkildə öyrənib oyun tərtibatçısı olmaq mümkündürmü?
Nəzəri cəhətdən buna nail oluna bilər, lakin xeyli vaxt çəkər. Oyun tərtibatçısı olmağın daha rahat və daha qısa yolu yaxşı bir mütəxəssisdən və ya keyfiyyətli proqramlaşdırma kursunda təlim almaqdır.
Əlbəttə ki, müstəqil şəkildə öyrənmə daha ucuz başa gəlir. Bundan əlavə, hal-hazırda pulsuz vebinarlarların sayı da çoxdur. Lakin həmin vebinarlarda çoxlu vaxt itirib, heç bir biliyə yiyələnməmək ehtimalı da çox böyükdür.

Как получить профессию разработчика игр?
Компьютерные игры сегодня стали более ориентированными на пользователя и востребованными, нежели несколько лет тому назад. Причиной этому стала возможность не только в них играть, но и зарабатывать.
Что же требуется любителю поиграть в Доту, чтобы стать ещё и разработчиком игр, который будет хорошо зарабатывать?
5 советов игроманам, как превратить их увлечение в заработок
Приобрести опыт в создании игр
Многие игроки подумывают над тем, чтобы создавать компьютерные игры самостоятельно. Конечно, для этого нужны определенные навыки. Для начала нужно немного прокачать себя в программировании, а значит необходимо пойти учиться на курсы программирования. Далее - нужно подготовиться к реальной разработке игры, узнать ситуацию на рынке игр, определив, что сейчас популярно, а что – нет. Начинающим разработчикам игр полезной будет регистрация на форумах для геймеров и веб-разработчиков, где первые делятся впечатлениями от игр, а вторые советами по их созданию.
Получить навыки работы в Unreal Engine или Unity
Следующим этапом будет приобрести навыки в работе со средой разработки игр. Unreal Engine и Unity – удобнейшие для новичков. Эти два игровых движка самые широко используемые при создании практически всех видов игр, поскольку они поддерживаются на более, чем 20-ти игровых устройств, начиная от смартфона и заканчивая сложными игровыми консолями. В Компьютерной Академии STEP дети с малого возраста изучают разработку игр, так что если вы хотите подарить профессию своему ребенку - лучшего варианта чем Малая Компьютерная Академия - не найти.
Узнать, что такое системы GIT и база данных
Файловая система GIT с возможностью считывать данные напрямую с разных баз данных занимает одно из самых главных мест во время разработки игры. Без знаний в данной сфере данные вашей игры не будут сохранены и перенесены в общее пользование.
GIT – одна из лучших и самых производительных систем управления версиями с распределенной архитектурой. Она имеет открытый исходный код, поэтому практиковаться на ней будет хорошим началом для того, чтобы получить профессию: разработчик игр.
Научиться работать в команде
Надо понимать, что создание игры не заключается только лишь в написании кода, это работа всей команды. Множество людей задействованы в одном проекте:
• геймдизайнеры;
• аниматоры;
• художники;
• веб-дизайнеры;
• писатели и копирайтеры;
• тестировщики и другие.
Со всеми нужно уметь находить общий язык.
Изучить основы методологии программирования ООП
ООП (объектно-ориентированное программирование) - это процесс преобразования программы на простые блоки, которыми можно руководить и упрощать их благодаря их данным. Его методология заключается в совокупности взаимодействующих объектов, тех самых блоков.
Программирование ООП имеет свойства сделать сложную программу более простой и понятной за счёт разбивания ее на объекты, которые относятся каждый к своему классу, а классы образуют иерархию наследования. ООП используют при создании игры, так как при его применении можно добиться уменьшения количества багов в игре, а код становится более структурированным.
А ещё с помощью ООП персонажи игры выглядят более реально.
Что лучше Unreal Engine или Unity?
На данный момент больше всего сравнивают два популярных движка: UE4 и Unity5. В чём их прелести? В одном - реальность персонажей и крутость графики, во втором - простота использования. Многие разработчики не могут решиться, что для них важнее - конечный результат в виде красивой картинки, но при этом больше потраченного времени, или меньше потраченных сил и часов, но более простая игра. В каждом из этих движков есть свои плюсы и минусы. Сейчас мы их рассмотрим.
Unreal Engine – это бесплатная и удобная среда для создания игр. Большой плюс использования unreal engine 4 – то, что игру можно создать почти без кода. Для создания большой объемной игры, конечно, потребуются знания С++, что немного уступает Unity.
В Unreal Engine графика получше по умолчанию, но, если разработчик – профессионал, то он сможет в игре навести красоту на любом движке. При создании игры через Unreal Engine, эффекты получаются отменными и по несложному механизму.
Unity – старый добрый движок, которому доверяют миллионы. В Unity нет поддержки обновлений версий, так что игра будет работать на той версии, на которой написана. Но это имеет и плюсы: нет багов после обновлений.
Однозначно для новичков в сфере разработки подходит именно эта среда, так она явно проще в использовании и пишется на языке С#, который легче, чем С++.
Ещё для новичков приятный бонус – в Unity прекрасная поддержка, не приходится искать по форумам разработчиков и ждать, пока не ответят.
Сколько зарабатывает разработчик игр?
Профессия разработчик игр включает в себя некие иерархические понятия, от которых зависит заработная плата. Давайте посмотрим, сколько зарабатывает разработчик игр.
Если брать среднее число, то в Бакуразработчик игр получает 2200 азнв месяц. Это данные с сайтов поиска работы. Именно такую сумму готовы платить среднестатистическому программисту за разработку игр.
Начинающим разработчикам предлагают меньше – от 1000 азн. Но это оправдано, так как вложенные средства в разработку игры не могут быть подвержены опасности из-за неопытного специалиста.
Программист с опытом от 3 лет и со знанием HTML, CSS, JavaScript и Python может получать 1400-2000 азн.
По иерархии разработчики игр делятся на джуниоров, миддл и сеньоров, где первые – это новички, вторые – опытные, а третьи – руководящие программисты. Зарплата последних может составлять более 60000 грн в месяц. Это зависит от их опыта и от того, насколько крупная компания, на которую они работают.
Реально ли выучиться на разработчика игр самостоятельно?
Чисто теоретически – это вполне возможно, но займёт намного больше времени, чем, если учиться у хорошего специалиста или на крутых курсах по программированию.
Конечно, это дешевле, да и бесплатных вебинаров сейчас полно, но вместе с ними можно убить время, так ничего и не научившись.
Поэтому лучший вариант – это пойти учиться на разработчика игр, получать поддержку от менторов, практиковаться на реальных ситуациях и проектах и идти зарабатывать деньги как можно скорее.