Adobe Photoshop: ən məhşur redaktorun qısa tarixçəsi
Jurnallarda və saytlarda görə biləcəyiniz kompüter şəkillərinin böyük həcmi, demək olar ki yaradılmış və redaktə olunmuş şəkillərin 90%-i Photoshop vasitəsilə yaradılmış və ya redaktə edilmişdir.
Professional fotoqraflar, həvəskar fotoqraflar, qrafiki dizaynerlər, poliqrafiya dizaynerləri və veb – dizayenrlər bu proqram ilə işləyirlər. Photoshop proqramında PR, SMM və Event idarəçiliyi ilə əlaqəsi olan insanlar şəkilləri redaktə edirlər. Bu proqram ailəvi dəniz səyahəti zamanı foto çəkiliş edən və məhşur brendin reklam kompaniyası üçün Balidə fotosessiya keçirlən professionallar və həvəskarlar üçündür.
Proqramın rəsmi tarixi və yaranma vaxtı barəsində heç bir əfsanə yoxdur. Photoshop 1.0. proqramının yarandığı il, yəni, 1990 – cı ili Photoshop proqramının başlanğıc erası hesab edirlər. Lakin o zamanadək də proqram inkişaf etmişdi.
Onun yaradıcısı Miçiqan universitetinin tələbəsi Tomas Nolldur. 1987 – ci ildə o, bir neçə kod sətiri yazmış və inqilabi proqramın yaranmasına səbəb olmuşdur ki, bu da bəzi açar parametrləri ilə yalnız rəqiblərini deyil, zamanın özünü də geridə qoymuşdur. Doğma qardaşı Tomas Con tərtibata qoşulmuş və şəkillərin işlənib hazırlanması üçün proqramın işlənməsi və yaradılmasında bilavasitə münasibəti olmuşdur. O, studiyada işləyirdi və xüsusi effektlər ilə məşğul idi. Buna baxmayaraq, qardaşlar uşaqlıqdan incəsənətə və kompüterə çox meylli olmuşlar və dizaynın inkişafına böyük töhfələr vermişlər.
Qardaşlar öz tərtibatlarını Display adlandırmışlar, lakin bu ad proqramın funksiyaları ilə heç cürə uyğun gəlmirdi və bir ildən sonra onun adını İmagePro adlandırmışlar. 1988 – ci ildə, Noll qardaşları tərəfindən işlənmiş proqramı Adobe şirkəti alan zaman, onu Photoshop adlandırmışdır. Bu ad bu günədək məhşurdur, bundan başqa nadir hallarda məhsulun adı şəkilin işlənib hazırlanması anlamını verən feil olmuşdur: bu gün istənilən şəkili fotoşoplayırlar. Adobe şirkəti ilə sövdələşmə zamanı Noll qardaşları proqram üzrə müəlliflik hüquqlarını özlərində saxlamışlar.
Qeyd etmək lazımdır ki, Tomas əvvəlcədən yalnız Macintosh kompüterlərində işləyən proqram hazırlamışdı. Lakin bu səhv tezliklə aradan qaldırıldı və Adobe şirkəti 1992 – ci ildə OCWindows üçün versiya təqdim etdi. Beləliklə, Photoshop ilk krosplatforma əlavəsi oldu.
Məhz bu zaman Photoshop üzərində işləyən proqramistlər komandası genişlənir. Məhsulun özü nail olduğu yerlə kifayətlənmir və inkişafına davam edir. Müntəzəm olaraq peyda olan yeni versiyaları ilə, proqramın funksiyaları artır. Proqramda, əlavə səhifələr və qatlar, mətni redaktə etmək imkanları, dəyişikliklərin tarixinə giriş və bir neçə ardıcıl hərəkətlərin ləğv edilməsi imkanları və Photoshop proqramını bu gün onlarsız təsəvvür etməyin qeyri mümkün olduğu bir çox faydalıə alətlər, misal üçün MagesticLaso aləti peyda olur. Hər yenilənməsi zamanı proqram daha yaxşı olur və öz saysız – hesabsız istifadəçiulərinə daha yeni imkanlar təklif edir.
1996 – cı ildən Photoshop interfeysi vahid şəklə salınmış və Adobe şirkətinin bütün proqramlarından fərqlidir, bu gün isə Photoshop proqramı 20 – dən artıq dildə təqdim olunmuşdur.
Artıq 30 ildir ki, bu proqram şəkili redaktə etməyə kömək edir, onun tərtibatı isə bitmir. Tomas hələ də proqram üzərində işləyir, onun qardaşı isə kino sənayesində işini davam etdirir və hətta 2007 – ci ildə “Karib dənizinin quldurları: ölünün sandığı” filmindəki xüsusi effektlərə görə Oskar mükafatını almışdır.
Step IT Academy-də tələbələrin “Kompüter qrafikası və dizayn” istiqamətində təhsili müstəvi qrafikası bloku və maketləmədən başlayır. Uşaqlar birinci semestri incəsənətin, rəsmin tarixi, dizayn nəzəriyyəsi, tipoqrafika və AdobePhotoshop və AdobeIllustrator qrafiki redaktorlarının tədrisi ilə başlayırlar.
Tədris proqramında web – intizamın, üç ölçülü qrafikanın və layihələndirmənin, Autodesk 3dxMax, AutodeskMaya, AdobePremier  proqramında qeyri – xətti montaj  və AdobeAfterEffects proqramlarında xüsusi effektlərin yaradılması və bir çox qaydalar nəzərdə tutulmuşdur.

Adobe Photoshop: краткая история самого популярного редактора
Наверное, нет такого человека, который бы не слышал о графическом редакторе Photoshop и его возможностях.
Огромное количество, почти 90% созданных и отредактированных на компьютере изображений, которые можно увидеть в журналах и на сайтах, были созданы или отредактированы с помощью Photoshop.
С этой программой работают профессиональные фотографы и фотографы любители, графические дизайнеры, дизайнеры полиграфии и web-дизайнеры. В Photoshop редактируют изображения люди, которые имеют отношение к PR, SMM и Event менеджменту. Это программа для профессионалов и любителей, для тех, кто обрабатывает снимки семейной поездки на море и тех, кто только провел фотосессию на Бали для рекламной кампании известного бренда.
Официальной легенды, истории и даты создания у программы нет. Принято отсчитывать начало эры Photoshop с 1990 года, когда появилась версия программы Photoshop 1.0. Но до этого программа развивалась не менее увлекательно.
Ее создателем является Томас Нолл, студент Мичиганского университета. В 1987 году он написал несколько строк кода и заложил начало создания революционной программы, которая по нескольким ключевым параметрам опережала не только конкурентов, но и время. Родной брат Томаса Джон включился в разработку и имел непосредственное отношение к разработке и созданию программы для обработки изображений. Он работал в студии и как раз занимался спецэффектами. Между прочил, братья с детства были очень увлечены искусством и компьютерами и внесли огромный вклад в развитие дизайна.
Свою разработку братья назвали Display, но это название никак не сочеталось с функциями программы и через год ее переименовали в ImagePro. В 1988 году, когда, разработанную братьями Нолл, программу купила компания Adobe, то переименовала ее в Photoshop. Это название известно и до сегодня, более того, это тот из немногих случаев, когда название продукта стало глаголом, обозначающим обработку изображений: сегодня фотошопят любые картинки. При сделке с Adobe братья Нолл сохранили за собой право авторства на программу.
Надо отметить, что Томас разработал программу, которая изначально работала только на компьютерах Macintosh. Но эта ошибка совсем скоро была исправлена и в 1992 году Adobe представила версию для OC Windows. Таким образом, Photoshop стал первым кросплатформенным приложением.
Именно в это время команда программистов, работавших над Photoshop, увеличивается. Сам продукт не останавливается на достигнутом и продолжает развиваться. С новыми версиями, которые регулярно появляются, расширяется функционал программы. В программе появляются вкладки и слои, возможность редактировать текст, доступ к истории изменений и возможность отмены нескольких последовательных действий и много полезных инструментов, без которых, сегодня сложно представить Photoshop, например, инструмент Magestic Laso. С каждым обновлением программа становилась лучше и предлагала все новые и новые возможности своим многочисленным пользователям.
С 1996 года интерфейс Photoshop унифицирован и он отличает все  программы Adobe, а сегодня интерфейс программы Photoshop представлен более чем на 20 языках.
Уже 30 лет эта программа помогает редактировать изображения, а разработка не прекращается. Томас все еще  работает над программой, а вот его брат продолжает работать в киноиндустрии и даже получил Оскар за лучшие спецэффекты к фильму «Пираты Карибского моря: Сундук мертвеца» в 2007 году.
В Step IT Academy обучение студентов по направлению «Компьютерная графика и дизайн» начинается с блока плоской графики и макетирования. Первый семестр ребята начинают с изучения истории искусств, рисунка, теории дизайна, типографики и работы графического редактора Adobe Photoshop и Adobe Illustrator.
В учебной программе предусмотрено изучение web-дисциплин, трехмерной графики и проектирования, Autodesk 3dx Max, Autodesk Maya, нелинейного монтажа в Adobe Premier и создание спецэффектов в Adobe After Effects и много других дисциплин.